Dom szyty na miarę, czyli zmiany w projekcie

Data dodania: 06.02.2017


Budowa domu to spełnienie marzeń większości z nas, jednak żeby osiągnąć pożądany efekt i zyskać idealne miejsce do życia dla wszystkich domowników warto już od etapu projektowego zadbać o to, aby powstający budynek spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Rzadko kiedy zdarza się, żeby znaleźć gotowy projekt, który pod każdym kątem odpowiadał życzeniom inwestora. Jednak nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń – najczęściej żeby zyskać dom szyty na miarę wystarczy wprowadzić interesujące nas zmiany w projekcie.

Adaptacja projektu a modyfikacje

Przede wszystkim warto zacząć od rozróżnienia dwóch często mylonych ze sobą pojęć – adaptacji i modyfikacji projektu architektonicznego. Adaptacja projektu to zazwyczaj obowiązkowa czynność przy wyborze gotowego projektu z katalogu. Polega ona dostosowaniu wszelkich aspektów planowanej inwestycji pod kątem konkretnej działki budowlanej i warunków zabudowy. Architekt, który zajmuje się adaptacją musi wziąć pod uwagę wszelkie zmienne, jakie wiążą się z dopasowaniem projektu do danego terenu na podstawie obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Chodzi tu między innymi o ukształtowanie terenu, warunki geodezyjne czy ulokowanie budynku względem stron świata. Natomiast modyfikacje są nieobowiązkowe i wynikają z potrzeby dopasowania projektu do wizji inwestora.

Jeśli inwestor zdecydował się na budowę domu systemem gospodarczym musi we własnym zakresie zadbać o znalezienie architekta, który zajmie się adaptacją, natomiast w przypadku współpracy z deweloperem obowiązek ten spada właśnie na tę firmę (na przykład deweloper Szczecin).

Co warto zmienić w projekcie

Zakres zmian, jakie można wprowadzić w konkretnej koncepcji zabudowy określa indywidualnie autor projektu. Wynika to z podstawowych zapisów praw autorskich – najczęściej architekci przewidując to, że inwestorzy będą chcieli dostosować projekt pod swoje oczekiwania sami określają w dokumentacji zakres zmian, przy których nie trzeba ubiegać się o pozwolenie. W innym przypadku trzeba wystosować prośbę o zgodę autora projektu na wprowadzenie modyfikacji.

Zmiany w projekcie najczęściej są związane z dostosowaniem funkcjonalności powstającej nieruchomości, na przykład poprzez dodanie czy usunięcie ścianek działowych, zmianę miejsca okien lub drzwi czy detali dekoracyjnych.

Budowa domu z deweloperem? Polecamy: budowa domów Szczecin

Kiedy i za ile można wprowadzić zmiany w projekcie domu

Zmiany w projekcie domu najlepiej należy wprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jeżeli jednak w trakcie budowy inwestor zauważa konieczność naniesienia kolejnych modyfikacji należy sprawdzić czy są to zmiany istotne czy nieistotne. W zależności od tego niezbędne będzie wprowadzenie zmian również w dzienniku budowy lub wykonanie projektu zamiennego.

Jeśli chodzi o koszty modyfikacji projektu domu mogą się one znacznie różnić w zależności od tego jaki jest zakres zmian oraz stopień ich zaawansowania. Więcej zapłacimy za modyfikacje związane z konstrukcją budynku, natomiast zmiana projektu w zakresie zmian układu ścianek działowych czy koloru elewacji to o wiele mniejszy wydatek.

Polecamy usługi TLS Developer