Tynk dekoracyjny na ścianie – pomysł na wnętrze

Data dodania: 15.11.2016


Ściany to jeden z większych elementów wnętrza, który ma nie tylko znaczenie dekoracyjne, ale także funkcjonalne. Tradycyjnym sposobem wykończenia ścian jest zastosowanie tynku. Z uwagi na swoje właściwości jest stosowany od wielu lat w budownictwie specjalistycznym i mieszkaniowym. Obecnie coraz częściej jednak tynk jest wykorzystywany również we wnętrzu – jak stosować tynk dekoracyjny na ścianie w domu?

Czemu w ogóle tynk na ścianie?

Pokrycie ściany tynkiem jest powszechnie stosowaną metodą na wykończenie ścian w domu. Warstwa tynku zapewnia izolację akustyczną i termiczną, wchłania nadmiar wilgoci, a nawet w jakimś stopniu chroni przed ogniem. Tynk na ścianie to także zabezpieczenie przed zniszczeniami i podstawa do dalszego urządzania, takiej odpowiednio wyizolowanej przestrzeni.

Najczęściej budowniczy sięgają po tynki mokre, cementowo-wapienne. Są stosunkowo tanie, paroprzepuszczalne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na taką warstwę tynku, po odpowiednim ugruntowaniu i wyschnięciu można kłaść kolejny materiał, na przykład tapety. Jednak coraz więcej osób pozostaje przy tynku, wybierając jedynie wariant dekoracyjny tego produktu.

Piękny tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny to ciekawy sposób na wykończenie ściany w domu. Po pierwsze pozwala ukryć wszelkie niedoskonałości, na przykład nierówną powierzchnię. Po drugie może być nakładany nawet przez osoby, które nie posiadają specjalnego doświadczenia czy umiejętności w pracach wykończeniowych. Po trzecie, tynk dekoracyjny jest na tyle rzadko spotykany we wnętrzach, że z powodzeniem gwarantuje oryginalny efekt aranżacji.

Smak luksusu we wnętrzu

Jeśli chodzi o tynk dekoracyjny oferta w sklepach budowlanych w ostatnim czasie uległa znacznemu rozszerzeniu, dzięki czemu każdy właściciel bez problemu dobierze odpowiedni produkt do swojego wnętrza.

Obok tynków strukturalnych, które cechują się specyficzną, nieregularną fakturą mamy do wyboru między innymi tynk japoński, wykonany z mieszanki tynku i materiałów naturalnych, takich jak bawełna, jedwab czy minerały. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie tynków imitujących naturalne kamienie. Jak wiadomo autentyczny kamień należy do jednych z najdroższych propozycji na wykończenie ściany, a zatem tynk może być alternatywą dla osób, którym zależy na uzyskaniu efektu eleganckiego, luksusowego wnętrza.

Zrób to sam

Zaletą tynków dekoracyjnych jest to, że można je z powodzeniem położyć we własnym zakresie. Najważniejsze zasady, o których warto pamiętać podczas takich prac jest odpowiednie oczyszczenie powierzchni z różnego rodzaju zabrudzeń czy kurzu oraz zabezpieczenie podłogi. Dopiero na takiej ścianie można przystąpić do pracy, czyli nałożenia preparatu gruntującego i tynku dekoracyjnego.


Nowe domy od dewelopera – wysoki standard, atrakcyjne ceny – poleca TLS Developer – budowa domów Szczecin