Jak wygląda projekt domu energooszczędnego?

Data dodania: 13.07.2016


Współcześnie budowane domy w zdecydowanej większości są projektowane w stylu nowoczesnym. Wynika to z dużego zainteresowania inwestorów domami, które za kilka lat nie stracą nic na swojej elegancji i ponadczasowym wyglądzie. Ale obok kwestii czysto estetycznych inwestorom zależy coraz bardziej na wykorzystaniu nowych technologii i rozwiązań budowlanych, które sprawią, że dom będzie także energooszczędny i ekonomiczny w eksploatacji. Jak do tego dążyć?

Konstrukcja budynku

Kluczowe znaczenie przy projektowaniu domu energooszczędnego będzie miała odpowiednia bryła budynku. Jak wskazują architekci z firmy TLS Developer idealna bryła domu energooszczędnego jest możliwie prosta i zwarta, najlepiej wpisana w działkę o proporcjonalnym kształcie. Żeby jak najlepiej wykorzystać uwarunkowania terenu i położenie względem stron świata deweloper powinien w odpowiedni sposób rozplanować usytuowanie domu na działce.

Bardzo ważne jest ograniczenie lub w miarę możliwości likwidacja mostków termicznych, czyli miejsc, w których przegrody budowlane konstrukcji wykazują niższą izolację termiczną. W praktyce oznacza to, że w takich miejscach dochodzi do utraty ciepła. Najczęściej mostki termiczne występują w połączeniach między dachem a ścianą zewnętrzną czy balkonu ze stropem.

Oszczędne instalacje

W przypadku projektowaniu domów energooszczędnych standardem stają się rozwiązania, które pozwalają na przykład na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Powszechnie stosowane są już kolektory słoneczne, ale nie brakuje też projektów domów chociażby z pompami ciepła.

Układ pomieszczeń

Rozmieszczenie przestrzeni w domu powinno przede wszystkim być funkcjonalne i dopasowane do potrzeb mieszkańców. Ale jak mówią specjaliści z TLS Developer odpowiedni układ pomieszczeń w domu może tez znacznie wpływać na obniżenie zużycia energetycznego. Zaleca się zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, aby od strony południowej znajdowały się te pomieszczenia, które wymagają najwięcej naturalnego doświetlenia.

Inteligentne urządzenia

Uzupełnieniem energooszczędnych rozwiązań w domu powinno być wyposażenie. Rozpoczynając od sprzętów, które cechują się najwyższą klasą energetyczną, a kończąc na zintegrowanych systemach inteligentnego zarządzania.

dom-deweloper-tls-szczecin

źródło: http://www.tlsdeveloper.pl

Nowoczesny dom energooszczędny to efekt pracy architektów i ekipy budowlanej, na którą składa się szereg rozwiązań projektowych, konstrukcyjnych i budowlanych. Dla najlepszego efektu warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia deweloperów, takich jak firma TLS Developer, która zajmuje się budową domów w najwyższym standardzie.