Bezapelacyjny wyznacznik luksusu, czyli ogródek zimowy

Data dodania: 25.10.2016


Ogródki zimowe istniały już w XVII wieku jako zabezpieczenie cytrusów przed mrozami. Stąd ich pierwotna nazwa – oranżerie, czyli pomarańczarnie. Ich wygląd i możliwości spodobały się ludności, dlatego co bogatszy szlachcic instalował u siebie ogródek zimowy. Budowa domów z oranżeriami była coraz bardziej popularna wśród możnych, zyskując funkcję ozdoby parceli. Stała się wyznacznikiem luksusu, na który pozwolić sobie mogli tylko nieliczni. Jak to wygląda obecnie?

W kwestii zamożności niewiele się zmieniło – na oranżerie mogą pozwolić sobie bogatsi ludzie, ponieważ zarówno wykonanie, jak i eksploatacja ogródka zimowego jest kosztowna. Całość konstrukcji jest przeszklona, dlatego powinna być wykonana z tworzyw o jak najlepszym współczynniku termoizolacji. Fundamenty położone pod budowlę muszą być również zabezpieczone grubą warstwą styropianu. Materiały potrzebne do budowy nie są tanie, a do kosztów wykonania dochodzi jeszcze instalacja ogrzewania i wentylacji. Sam projekt oranżerii powinien zostać wykonany przez profesjonalnego architekta, by idealnie wpasowywał się w bryłę domu oraz kompozycję ogrodu – a to również dodatkowe i niemałe koszty.

Jednak trud i wydatki poniesione podczas wykonania oranżerii zrekompensują zalety tego pomieszczenia. W ogródku zimowym odpoczywa się niemal jak na łonie natury  – i to podczas każdej pogody. Można cieszyć się zielenią podczas ulewy czy w środku zimy, gdy dookoła wszystko pokryte jest śniegiem. Oranżeria także powiększa powierzchnię użytkową domu, może być przedłużeniem salonu, do którego zapraszamy gości i znajomych. Ponadto jest korzystna dla domowników ze względów zdrowotnych. Reguluje stabilizację wilgotności powietrza w domu, jest także dodatkowym źródłem tlenu. Nadają niepowtarzalny charakter domostwu, dzięki czemu budynek jest rozpoznawalny i wyróżniający się.

Całoroczny ogródek wiąże się również z zobowiązaniami. Mogą być one zarówno wadą, jak i zaletą. Niektórzy mówią, że ogrodnictwo jest dla nich najlepszym relaksem, dla innych najgorszą męczarnią. O rośliny w oranżerii należy dbać cały rok, dlatego właściciele, którzy decydują się na budowę domu z ogródkiem zimowym, powinni znajdywać choć trochę przyjemności podczas ich pielęgnacji. Innym wyjściem jest zatrudnienie do tego specjalnej osoby. Wnętrze oranżerii zimą trzeba ogrzewać, latem wentylować. Należy dbać o odpowiedni poziom wilgoci, konieczna jest także codzienna kontrola stanu roślinności.

Budowa domu z oranżerią jest oryginalnym, lecz wymagającym dodatkiem. Wiąże się z wysokimi kosztami oraz potrzebą regularnej pielęgnacji roślin, jednak użytkowanie takiego pomieszczenia sprawia wiele satysfakcji. Ponadto podnosi wartość samego budynku oraz prestiż właścicieli. Jeśli finanse na to pozwalają, warto rozważyć budowę ogródka zimowego i cieszyć się zielenią przez okrągły rok.