Budowa domu za miastem – wady i zalety

Data dodania: 25.10.2016


 

Większe miasta z biegiem lat coraz bardziej się rozrastają. Uniwersytety przyciągają studentów, którzy z czasem podejmują pracę, zakładają rodziny i poszukują miejsca, by osiąść na stałe. Przeludnione miasta nie są w stanie przyjąć takiej ilości nowych mieszkańców, dlatego wielu z nich decyduje się na budowę domu na peryferiach. Takie rozwiązanie pociąga za sobą wiele niedogodności, jednak jeśli rozważy się wszystkie wady i zalety, może się okazać, że wygodniej się żyje właśnie poza miastem.

Podstawową wadą budowy domu poza miastem jest utrudniony transport. Jeśli budynek powstaje na odludziu, nie można liczyć na komunikację miejską i trzeba zdać się wyłącznie na samochód. Duże odległości sprawiają, że koszty zużycia paliwa rosną. Dodatkowo nigdy nie wiadomo, jakie budynki staną w sąsiedztwie. Być może niskie domki jednorodzinne, ale trzeba liczyć się z tym, że mogą powstać wysokie bloki lub hurtownie. Kolejną uciążliwą konsekwencją budowy domu na peryferiach jest brak różnych instytucji (urzędów, szkół, przychodni, kościołów) i sklepów, do których można dojść na piechotę. Kolejnym mankamentem przy budowie domu jest konieczność własnoręcznego doprowadzenia mediów do działki (prądu, gazu, kanalizacji).

Zalet budowy domu na peryferiach jest również sporo. Dodatkowo niektóre z wad da się zniwelować poprzez kupienie domu od dewelopera. Często buduje on osiedla jednorodzinne blisko granicy – mieszka się na wsi, jednak z wrażeniem otoczenia miastem. Taka sytuacja ma miejsce np. na osiedlu Słoneczna Przystań, które wybudował deweloper ze Szczecina. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się gwarancję młodego sąsiedztwa, niskiej zabudowy dookoła oraz dostarczenia podstawowych mediów. Gdy powstaje taka wspólnota mieszkaniowa, szybko tworzą się nowe inicjatywy jak sklepiki osiedlowe lub lokalne przedszkola, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

deweloper-tls-dom

TLS Developer

Kolejnymi zaletami budowy domu poza miastem są niższe ceny nieruchomości. Można mieszkać na peryferiach w przestronnym budynku z działką lub w małym lokum w głośnym centrum miasta. Ogród to idealne miejsce na popołudniowy wypoczynek i weekendowe spotkanie ze znajomymi. Dookoła przeważnie rozciągają się pola lub lasy, gdzie można spacerować, uprawiać jogging czy kolarstwo. Brak spalin i hałasu centrum powoduje, że relaks i sen są o wiele zdrowsze i bardziej efektywne. Co więcej, tutaj problem z miejscem parkingowym nie istnieje. Dom z ogrodem to także doskonałe rozwiązanie dla miłośników dużych psów, które na co dzień potrzebują przestrzeni.

Budowa domu na peryferiach to dobry pomysł dla rodzin z dziećmi, natomiast dla młodych, niezależnych ludzi niekoniecznie. Kluczowa jest komunikacja, która zdecydowanie utrudnia szybki i nieregularny tryb życia. Rozważając kupno domu od dewelopera, pojawia się problem gotowego budynku, który może być niedostosowany do potrzeb rodziny. Jednak niektórzy wykonawcy, np. TLS Developer ze Szczecina, oferują budowę domu na osiedlu wielorodzinnym z indywidualnego projektu. Dzięki temu zyskuje się wymarzony dom i jednocześnie miejsce we wspólnocie mieszkaniowej na peryferiach ze wszystkimi jej zaletami.