Aranżacja wnętrz: diabeł tkwi w szczegółach

Data dodania: 30.05.2016


Wchodząc do wnętrza domu oceniamy wystrój na podstawie tego, co najbardziej rzuca się w oczy – ściany, podłogi, meble czy okna. Ale przebywając dłużej w danym pomieszczeniu, większą uwagę poświęca się mniejszym elementom aranżacji wnętrza. A to właśnie małe akcenty decydują o ostatecznym efekcie i wyglądzie wnętrza. Jakie detale mają największe znaczenie w procesie urządzania domu i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Listwy przypodłogowe

Po wyborze odpowiedniej podłogi i ścian przychodzi czas na wykończenie tych elementów przez dobranie listwy podłogowej, która będzie współgrała za całą koncepcją wnętrza w danej przestrzeni. Przy wyborze listew należy kierować się kilkoma czynnikami, z których najważniejsza jest spójność między listwą a podłogą. Najlepiej, jeśli listwa będzie wykonana z tego samego materiału, co podłoga – jest to najczęściej wybierane kryterium doboru listew, a zarazem najbardziej bezpieczne w samodzielnej aranżacji wnętrz. Inne szkoły mówią o komponowaniu listew z kolorem ściany (wtedy można optycznie wydłużyć pomieszczenie) lub mebli. Większość listew przypodłogowych wykonanych jest z takich materiałów jak drewno, PCV, poliuretan lub MDF, dzięki czemu bez problemu można dobrać je do swojego domu.

Klamki

Przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia, to właśnie za klamkę chwytamy, aby otwierać i zamykać za sobą drzwi, więc nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że jest to jeden z tych detali, na które warto zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrz. Przede wszystkim musi być dobrana do drzwi – najprostszym sposobem na poprawne dobranie klamki jest kierowanie się zasadą równowagi. Oznacza to tyle, że jeśli drzwi są ciężkie i solidne raczej nie sprawdzi się lekka, subtelna klamka, natomiast jeśli drzwi są dość dekoracyjne i zdobione, wtedy klamka powinna być prosta i pozbawiona nadmiaru ornamentów. Klamki mogą być wykonane między innymi z mosiądzu, stali nierdzewnej czy aluminium i cynku – dobrze, jeśli wybrany materiał występuje już w domu, tak aby nie był to element całkowicie obcy.

Wieszaki, uchwyty, relingi

Drobne elementy wyposażenia i dekoracji takie jak relingi czy wieszaki przydają się przede wszystkim w kuchni i łazience. Głównym przeznaczeniem tych rzeczy jest zapewnienie dodatkowej przestrzeni do przechowywania i ewentualnie eksponowania przedmiotów codziennego użytku. Żeby całość wnętrza była urządzona jak najbardziej funkcjonalnie o rozmieszczeniu tych elementów warto pomyśleć dużo wcześniej – może nie na etapie budowy domu, ale na pewno przy wykańczaniu wnętrz, planowaniu mebli i wyposażenia. Relingi, uchwyty na ręczniki papierowe czy niewielkie półeczki na przyprawy lub przybory mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i nowoczesnych chromowanych materiałów, a więc dobór takich elementów nie będzie problematyczny, niezależnie od stylu aranżacji wnętrza.

Zobacz także: schody-drewniane-wymiar.pl

Rolety, karnisze i zasłony

Znaczenie oświetlenia we wnętrzach jest nieocenione – jeśli naturalne światło dociera do pomieszczeń w odpowiedni sposób, łagodnie rozprzestrzeniając się na otwartej przestrzeni, to w duże mierze tworzy to klimat przytulnego, domowego wnętrza. Dlatego właśnie tak ważna jest oprawa okien, a zatem karnisze i zasłony lub rolety. Wybór między roletami a firanami zależy głównie od przeznaczenia danego pokoju i preferencji mieszkańców domu. W sypialni na pewno lepiej sprawdzą się blokujące światło rolety, w nowoczesnym salonie można postawić na rolety w systemie „dzień-noc”, które pozwalają na płynną regulację dopływu światła, a we wnętrzach klasycznych można zdecydować się na tradycyjne zasłony (o wybranym wzornictwie i materiale). Natomiast w kwestii karniszy, podobnie jak w przypadku klamek czy listew przypodłogowych, należy dobierać je w taki sposób, aby tworzyły spójną całość z sąsiadującymi elementami wystroju. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na styl wnętrza domu, ale również na materiał, z jakiego wykonano karnisz, długość drążka oraz wielkość końcówek, tak aby nie przytłaczały pomieszczenia.


Deweloper – budowa nowoczesnych domów: www.tlsdeveloper.pl