5 rzeczy, które warto wiedzieć przed budową domu

Data dodania: 13.12.2016


Budowa domu na pewno nie jest przygodą dla każdego. Inwestor, który decyduje się zrealizować swoje marzenia o własnym domu powinien uzbroić się w ogromne pokłady cierpliwości, spokoju i wytrwałości. Zanim przyszły właściciel nieruchomości podpisze pierwsze dokumenty i na placu budowy ruszą prace warto dokładnie zapoznać się z tym, co może spotkać na swojej drodze. Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed budową domu.

1. Aktualne prawo budowlane

O tym, ze nieznajomość prawa szkodzi najlepiej nie przekonywać się na własnej skórze. Problemy z dopełnieniem różnego rodzaju formalności i związane z nimi samowole budowlane pokutują w najlepszym wypadku karami finansowymi, a w najgorszym mogą się przełożyć na wstrzymanie prac albo konieczność rozbiórki budowy. Jeśli poszukujemy informacji o stanie prawnym na własną rękę, na przykład w sieci, zwróćmy uwagę na datę publikacji takich artykułów, tak aby zawsze powoływać się na aktualne i obowiązujące przepisy.

Polecamy usługi: deweloper Szczecin

2. Lokalizacja dziś i jutro

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na zadowolenie mieszkańców z gotowego domu jest jego lokalizacja. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie potrzeb swoich i całej rodziny, żeby po kilku latach nie żałować swojego wyboru. Co trzeba wziąć pod uwagę? Odległość domu od miejsca pracy czy szkoły, najbliższą okolicę, infrastrukturę oraz ewentualne plany zabudowy naszego potencjalnego sąsiedztwa.

3. Niespodziewane wydatki

Budowa domu to przede wszystkim proces, który pochłania sporo środków finansowych. Już przy ubieganiu się o kredyt inwestor powinien dokładnie znać planowany kosztorys planowanej budowy. Ale jak pokazuje praktyka takie założenia zwykle nie przewidują żadnych nagłych wydatków i koszty budowy są zwyczajnie niedoszacowane. Pamiętajmy o tym, aby zabezpieczyć się na różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje przy realizacji projektu domu.

Sprawdź ofertę: budowa domów Szczecin

4. Nie obejdzie się bez błędów

Nieważne jak skrupulatnie zaplanujemy budowę domu, prawdopodobnie na jakimś etapie prac coś i tak potoczy się nie po naszej myśli. Inwestor powinien przygotować się na różnego rodzaju problemy – od usterek na budowie, przez opóźnienia w harmonogramie prac, aż po zupełnie zaskakujące przeszkody, jakie pojawią się na jego drodze. Najważniejsze to zachować spokój i skoncentrować się na tym, dlaczego w ogóle zaczęliśmy budowę domu.

5. Poznaj historię swojego dewelopera

Coraz większą popularnością na rynku nieruchomości cieszą się usługi firm deweloperskich. Taka postawa prywatnych inwestorów zdecydowanie nie powinna dziwić, szczególnie biorąc pod uwagę bilans zysków i strat, jakie niesie ze sobą taka współpraca. Inwestor zyskuje przede wszystkim gwarancję tego, że za realizacją projektu domu stoi zespół specjalistów, który zajmuje się nim w sposób całkowicie kompleksowy.

Żeby jednak mieć pewność, że konkretny deweloper jest odpowiednim partnerem do budowy domu warto sięgnąć do prospektu deweloperskiego i sprawdzić między innymi stan prawny inwestycji, jak i samej firmy.

Deweloper z doświadczeniem: budowa domów Szczecin